A magyar sajtó napja

Szőnyi Balázs írta 2021. 03. 15., h - 06:46 időpontban

A magyar sajtó napja 1990-ben alapított, minden év március 15-én megtartott ünnepnap. 1848-ban ezen a napon nyomtatták ki a magyar sajtó első szabad termékeit, a 12 pontot és a Nemzeti dalt. 1848. március 15-én hirdették ki a polgári sajtószabadságot, majd április 11-én törvénybe is foglalták, mely fordulatot jelentett a korábbi szigorú cenzúra időszakához képest.

A forradalmat indító március 15-e jelkép lett: a kivívott szabadság megőrzésének és az elvesztett szabadság visszaszerzésének szimbóluma. A magyarság 1860 óta nemzeti ünnepének tekinti ezt a napot, függetlenül attól, hogyan vélekedett erről a mindenkori államhatalom.

Magyarországon ezen a napon adják át a Széchenyi-, Kossuth- és József Attila-díjakat.

És egy érdekesség:

A Rákosi-korszakban már volt ilyen nevű ünnep: a minisztertanács 1032/1951. (XI. 17.) MT határozata szólt február 1-nek a "Magyar Sajtó Napjává" nyilvánításáról. (Február 1-je arra utalt, hogy a Szabad Nép első, még illegális száma 1942. február 1-jén jelent meg. A Magyar Sajtó Napjának megünnepelésére először 1952. február 1-jén, a lap megjelenésének 10. évfordulóján került sor. (Wikipédia, Jelesnapok.oszk.hu)

A magyar sajtó napja

Képaláírás: Márczius 15-ike.- A magyar sajtószabadság napja. A két könyvsajtó, melyen 1848 márczius 10-én a szabadsajtó első termékeit nyomtatták. / Cserna Károly rajza.

Ismertető szöveg: Márcziusi képeink.

A "Vasárnapi Ujság" már évtizedek óta nagy gonddal és figyelemmel gyüjtögette s időről-időre olvasó közönségének is bemutatta azokat a csak kevés számmal fenmaradt hiteles képeket, a melyek az 1848/49-diki eseményekre vonatkoznak s azok hatása alatt még abban az időben készültek. Ezeket a történeti érdekességű képeket eddig kevésbbé ismert más, egykorú rajzokkal is kiegészítve, most ama nagy idők félszázados évfordulója alkalmából mai számunkban, összegyűjtve bemutatjuk az akkori főbb szereplők arczképeivel együtt.

(...)

Fölötte érdekes maradványok 1848-ból azok a sajtók, a melyeken az első czenzúrázatlan kéziratokat kinyomtatták. Ezek a sajtók ma is megvannak a Fraklin-Társulat birtokában. Az egyik Dingler-féle egyszerű, a másik tökéletesebb szerkezetű, u. n. Columbian-sajtó, melyet a homlokzatán elhelyezett ércz sasról neveztek el "sasos sajtó"-nak. A sasos sajtó amerikai találmány volt s abban az időben Európában még csak nehány nevezetesebb nyomda dicsekedhetett vele. A két történeti nevezetességű sajtót Cserna Károly festőművészünk rajzolta le úgy, hogy rajzán egymás mögé helyezte a két tisztes gépet, mindkettőt megrakta a 12 pont és a Nemzeti dal kinyomott példányaival, míg föléjük a Szabadság nemtőjének jelképes alakját helyezte, a mint jobb kezében egy 1848 föliratú nemzeti zászlót, baljában pedig a felvilágosodás fáklyáját lobogtatja.

 

(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1898. márczius 13.) / Keptar.oszk.hu

Új hozzászólás