Fekete István, akit az ávósok vakítottak meg...

Szőnyi Balázs írta 2020. 06. 23., k - 05:34 időpontban

Fekete István volt az egyik legismertebb ifjúsági írónk, a Tüskevár és a Téli berek, no meg az állatregények természetbolond szerzője. Forgatókönyvektől kezdve oktatófilmeken át felnőtteknek szóló regényekig igen sok mindent letett az asztalra. Az már más kérdés, hogy a rendszer ellenségeként megpróbálták egész írói munkásságát, sőt őt magát is tönkretenni.

Fekete István 1900 január 25-én született Göllén. Kalandos, igazi falusi gyerekkoráról sokat mesél ő maga a Ballagó idő vagy a Cönde című könyveiben. Egészen kiskorától nyilvánvalóvá vált, mennyire szereti és érti a természetet, az élővilág működését. Nem csoda, hogy felnőve híres vadász és mezőgazdász lett belőle. Az akadémián töltött évek alatt már írt kisebb-nagyobb novellákat, és az írást akkor is folytatta, amikor 1929-ben megnősült, majd feleségével, Piller Edittel Ajkára költözött, ahol gazdatisztként kapott állást. A holland származású Nirnsee Ferenc birtokán annyira felvirágoztatta a gazdaságot – fellendítette a tej- és sajtipart, búzamagot nemesített, díjnyertes kosokat tenyésztett –, hogy országos hírnevet szerzett. Hogy mégsem csupán gazdálkodó eredményeiről híres, azt írói tehetségének köszönheti.

Eleinte vadászkalandjait jegyezte csak le, amiket a Nimród című vadászlapban rendszeresen meg is jelentettek, de Feketében ennél sokkal több lakozott. Lírai elbeszélései, novellái, a természetről, gyerekkoráról, a paraszti életről, erős istenhitéről, emberségéről szóló művei szintén nagy sikert arattak már a kezdeti próbálkozások idején is. Kittenberger Kálmán biztatására egyre komolyabban foglalkozott az írással. Sehol nem volt még ekkor a Vuk vagy a Tüskevár. Fekete A koppányi aga testamentumával és a Zsellérekkel nyert díjakat. Ez utóbbi könyv még nagyon fontos lesz a későbbiekben. Akkor hatalmas sikernek számított, 1939-es megjelenése után hétszer adták ki négy éven belül. Ez tehát Fekete egyik legsikeresebb könyve. Hogy miért nem hallottunk akkor róla, miért nincs a kötelező olvasmányok között? Erre a kérdésre nem lehet egyszerű választ adni.

Fekete István kifejezetten sikeres szépirodalmi írónak számított. Első írói virágzása idejében alkotta meg novelláit, amiket a Herczeg Ferenc szerkesztette Új Idők című folyóiratban adtak közre. Ekkor került a neve olyan szerzők mellé, mint Gárdonyi Géza. Hajnalodik című színdarabját, forgatókönyveit elismeréssel fogadták (a legnagyobb sikert a Dr. Kovács István című film forgatókönyve hozta, de a többit is elolvashatjuk, ugyanis a Fekete István Társaság kiadta őket). 1940-től a Kisfaludy Társaság tagjává és az ország 15 legjobb írójának egyikévé választották. Olyan barátokkal vadászott, mint az íróként és a Nemzeti Színház főrendezőjeként ismert Csathó Kálmán, gróf Széchenyi Zsigmond, Kittenberger Kálmán vagy Tőrey Zoltán, a Magyar Filmiroda igazgatója. A siker évei azonban 1946-ban lezárultak.

Fekete István saját kora áldozatává vált. Soha nem politizált, ám az igazat mindenről megírta, a vörös terrorról is. Ez utóbbi jelent meg a Zsellérek című könyvében, amit 1946-tól az akkori rendszer tiltólistára tett. Ha ehhez hozzávesszük még Fekete mély és nyilvánosan vállalt istenhitét (lánya, Edit 1949-ben apáca lett), konzervativizmusát, máris értjük, miért bántotta annyira a szemét a kommunista vezetésnek. Apropó szem… A Zsellérek betiltása, elégetése, Fekete írói pályájának teljes zárolása nem volt elegendő büntetés. Az írót egyik nap az ÁVO emberei elkapták, elcipelték az Andrássy út 60.-ba, és úgy megverték, hogy búcsút kellett mondania fél veséjének és a fél szemének is. Fekete túlélte a súlyos bántalmazást, ahogy azt is, hogy másnap reggel egyszerűen kidobták egy katonai autóból a János kórház mellett. Két járókelő segítségével jutott be a kórházba, ahol hetekig kezelték.

Fekete ma Jókai Mór mellett Magyarország legolvasottabb írója. A negyvenes évek végétől azonban évtizedekig egyetlen betűt sem közöltek, amit ő írt volna le, sőt mezőgazdászként sem dolgozhatott. Az író patkányirtásból, uszálykísérésből tartotta fenn családját. 1951-től sikerült tanárként elhelyezkednie, rendszersemleges kis novelláit pedig a katolikus Új Ember és a Vigília közölte. Ekkortól kezdte el írni az állattörténeteket, illetve az olyan ifjúsági regényeket, mint a Tüskevár. Kénytelen-kelletlen vált ifjúsági íróvá: ezt engedték meg neki. 1960-ban még megérte, hogy utóbbiért József Attila-díjjal tüntették ki, de tíz évre rá a harmadik infarktusa már végzetesnek bizonyult. Jellemző a korra, hogy az író halála után özvegyének kellett elintéznie, hogy a szovjet könyvpiacon megjelenjenek Fekete művei oroszul – a magyarok semmiféle ajánlást nem tettek. Horváth Tibor elnök, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke mesélt az író munkásságáról, és arról, hogyan dolgozta fel a rendszer igazságtalanságát.

"A verésről Fekete István nyilvánosan soha nem beszélt, hiszen azzal még nagyobb bajba sodorhatta volna magát és a családját. Senki, ő sem tudhatta, hogy a Horthy-rendszerben megírt Zsellérek a Rákosi-rendszerben ekkora problémát fog okozni. Fekete onnantól, hogy a kor megkívánta, vigyázott arra, mit írt le: az 1947-es Gyeplő nélkül című művében nem véletlenül nincs egyetlen felismerhető személynév vagy helységnév sem. A Zsellérek azonban korábban, 1939-ben íródott. A kommunizmus ideje alatt a megjelent köteteket elégették, nekem van egy példányom belőle, annak is meg van pörkölődve a széle, valaki a tűzből szedte ki. Gyűlölték azt a könyvet, rettegtek tőle, pedig semmiféle vérlázítóan uszító nem szerepel benne. Csak a tények. Ez volt a baj. Megírta, hogy egy idős parasztot felakasztottak az árokparton. Ilyen ugyebár nem történhetett meg. Még a rendszerváltás után is csak olyan változatai jelentek meg a Zselléreknek, amikből kihagytak oldalakat. Azóta természetesen elérhető a teljes, csonkítatlan verzió, érdemes elolvasni. 

Nem véletlen az sem, hogy Fekete első állatregénye, az 1955-ben megjelent Kele egy sérült gólyáról szól, akit otthagytak a társai, és idegen közegben kell boldogulnia. Talán az író magára gondolt az írás közben. A Kele ugyanakkor egy kedves állattörténet, amibe nem lehetett belekötni, politikai veszélyt nem hordozott magában. Innentől kezdődnek hát az ifjúsági regények, ezt az ösvényt hagyták meg Feketének, ezen lépdelt tovább."

- mesélte róla Horváth Tibor elnök, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke a Dívány című webújságnak.

Írásai valamennyi korosztályhoz szólnak, műveit egyaránt olvassák fiatalabbak és idősebbek. Természeti megfigyelési alaposak és pontosak, szemléletesen ábrázolta az erdő, a füvek, a virágok, az állatok oly jelentéktelennek tűnő titkait. Könyveiből sugárzik a természet szeretete és az élővilág tisztelete. Keresztény világnézete, finom humora és öniróniája, valamint az írásaiból sugárzó optimizmus sajátos hangulatúvá varázsolják műveit. A nemzetközileg is ismert író, 1970. június 23.-án Budapesten hunyt el. A Farkasréti temetőben helyezték nyugalomra, viszont gyerekei kezdeményezésére hamvait 2004. augusztus 14-én temették újra szülőfalujában, a Somogy megyei Göllén, így az egyik legnépszerűbb magyar írónk végleg hazatért.

 

Források: divany.hu; vadaszerdo.blog; wikipedia

Hozzászólások

Iosif Farkas

2022. 01. 26., sze - 04:03

Kolozsvarikent , azt szeretnem hozzafuzni a megemlekezesekhez , hogy nemcsak az AVO majd az AVH , hanem ERDELYBEN , a SECURITATE is elvezte az anatomiai modszerek vallatasi hasznalatat ! A labfej ronggyaverese , ujjak percenkenti szettepese stb. mind a vallatasi modszereknek csak az alapjai voltak ! Sajnos , volt sokkal fajdalmasabbes keservesebb is , foleg amikor a nemiszerveket vettek peldaul kezelesbe ugy, hogy az illetto nemegyszer belehalt !

Nagyon jó írás, örülök neki. Gyerekkoromtól máig élvezem a könyveit.

Katalin

2022. 01. 27., cs - 11:37

Én gyermekkorom óta olvasom Fekete István írásait. Nagyon szeretem, a gyermekeimmel is szívesen olvastam. Azóta is követem az itt megjelent történeteit.

Előrebocsátom, hogy Fekete István az abszolút kedvencem. A "Kittenberger Kálmán élete" számomra a barátság himnusza, soha senkit nem olvastam így írni a barátságról, ilyen visszafogottan, de mégis ilyen szeretettel áthatva.
Most mégis a negatívumokról szeretnék beszélni, mert az ilyenek óhatatlanul felbukkannak egy életműben. Számomra a "Zsellérek" egy magyar "Tamás bátya kunyhója" miszerint az intéző csak jó lehet, és a zselléreknek kötelessége mindhalálig feltétel nélkül szolgálni. Hihetetlenül taszító az a szolgalelkűség ami ebben a könyvben megnyilvánul. Természetesen ez a kor sajátossága is volt, egyáltalán nem kizárólag az író hibájaként rovom fel. A másik dolog Ifj Fekete István "munkássága" aki az életmű és az elárvult íróasztal közelébe jutva írót akart csinálni saját magából, a nagyszerű édesapa nyomdokvizein. Nem lehet tudni, hogy az összevissza megjelentetett elbeszélések és egyéb művek közül melyik volt készen, melyik félig készen, és melyik készült a nagy író halála után, de annak neve alatt. Míg az életmű 1970-ig lineárisan emelkedő színvonalat mutat, azután hihetetlen bakugrások következnek egészen a silánnyal bezárólag. Ezért számomra Fekete István életműve 1970- ben lezárult, csak azokat a műveit olvasom melyek 1970 előtt, még az ő hozzájárulásával és keze alól kerültek a nyomdába. Ezt a véleményemet alátámasztja az író köztudottan rendkívül rossz, boldogtalan házassága, illetve az özvegy hozzáállása a hagyatékhoz.

Arpad Palotai

2022. 01. 29., szo - 20:07

1949 ben mentem iskolába aki tud nézzen utána. A vekerle II. számu iskola elsös tanulója voltam. A Wekerlei piac elött volt az iskola a Pannonia uton. Után nézni, mert lehet tévedek nem googlizok az emlékeimre hagyatkozok akkor is ha valamiben tévedek. A másodikat a Petöfiben kezdtem az Ady endre uton. Miután olvasni már az elsö végén kiválóan tudtam a másodiktól a városházán müködö Szabó Ervin könyvtár olvasója lettem. A könyvtáros néni hamar megszretett és kiválogatta nekem a könyveket hogy mit olvassak. Mikor hatodikos lettem, már a fenöteknek irot mondák regék világában éltem. nyolcadikos koromban olvastam Hajnoczi Rózs´tól a " Bengáli tüz " c könyvét pl.Tehát 1956 ban végeztem a 7. a 8.-ba már belelógott 56. Miért irom mindezt. Gyülölöm a mai vissza és megemlékezéseket. Én végig Kispesten éltem kiolvastam amit csak lehetett a könyvtárból heti két könyvet fogyasztottam. Én ott és ekkor tehát 48 - 56 között ismertem meg Fekete István könyveit Elöbb olvastam a vadászkalandjait mint a " Tüskevárat " ! Én nem tudom hogy hogy a fenében tudtam ezekhez a könyvekhez hozzájutni, ha ezeket nem engedték nyivánosságra. Èn minden könyvet a Könyvtárból vittem haza (és vissza) ! Volt egy kis könvecském abba irták amit hazavittem és amikor visszavittem. Engem kimondottan bosszant hogy azok az idök amit ugyan megéltem miképen változtak olyanná ahogy ma bemutatják. Az ÀVH val nem vitatkozom ott minden megtörtént-hetett. A Bán Öcsi barátomnak az apját 53-ban éjszaka elvitték, igen komoly váddal. Volt egy rádiója amin lehetett fogni a Szabad Eruropa hangját. 56 oktoberében tért haza addig a család semmit nem tudot róla. Szerintem minden addigi kiadása Fekete Istvánnak megkapható volt.

Kérem Palotai Árpádot (vagy a moderátort), hogy a Fekete Istvánról szóló kommentjét törölje, mert annyira hemzseg a helyesírási hibáktól, hogy egy normális ember nem tudja elviselni. Esetleg javítsa ki. Fekete István nevét is kis betüvel írta, szégyeld magad Árpád!

Új hozzászólás